STYLISTKA RADÍ

Jak nosit džíny

ZPÁTKY NA NOVINKY

středa 12 září 2018

Džíny jsou klasikou, kterou naleznete v každém šatníku. Ročně se jich vyrobí přes pět miliard a každý Čech má průměrně patery. V největším outletovém centru Fashion Arena Prague Outlet ve Štěrboholích jich najdete nepřeberné množství. Jak ale vybrat ty správné? S tím vám poradí stylistka Fashion Arena Prague Outlet, Lenka Pavlů.

Jaká jsou všeobecná pravidla pro výběr džín?

Nejdůležitější je zvolit ideální střih a kalhoty pořádně vyzkoušet. Základem je znát obvod svého pasu, boků a délku nohou. Pokud znáte své míry, výběr je jednodušší. Špatně zvolený střih upozorní na vaše fyzické nedostatky a opačně. Pamatujte, že džíny je třeba kupovat takzvaně „natěsno“. Materiál nošením povolí, volnější kalhoty by mohly po čase nevkusně padat. Ideální velikost v pase poznáte podle starého pravidla, že by se za pas kalhot měly pohodlně vejít dva prsty, pokud je mezera větší nebo menší, zvolte vhodnější velikost.

Každá žena je jiná, co se hodí pro jednu, nelze doporučit druhé. Máte nějaké rady, pro určité typy postav?

Pokud máte postavu bez výrazných ženských křivek, štíhlé nohy a úzké boky, máte výběr podstatně zjednodušený. Vybírejte světlejší odstíny denimu – opticky přidávají objem nebo zvolte úzké kalhoty s vysokým pasem, tím ženské křivky podpoříte. V obchodě hledejte džíny s označením high waisted skinny jeans. Pro chlapeckou postavu jsou vhodné kalhoty pánského střihu, takzvané boyfriend jeans. Ty dokážou dobře zakamuflovat například problematická stehna, hodí se spíše pro užší boky, často mají snížený sed. Ženy s výraznějšími boky a zadečkem oproti horní polovině těla, takzvané postavy typu „hruška“, by měly vyzkoušet džíny s vyšším pasem. Prodlužují totiž nohy a zeštíhlují boky. Případné nedostatky lze skrýt pod asymetrickým topem a výraznými doplňky, opticky nohy protáhnou boty na podpatku. Dámy, které mají širší boky, mohutnější střed těla a zpravidla štíhlé nohy, postava typu „jablko“, by se oproti tomu měly zaměřit na tmavší barvy a rovný střih nohavic, takzvaně straight. Tyto džíny se skvěle kombinují s různými styly, jsou univerzální, nadčasové a drtivá většina značek je má ve stálé nabídce nebo se k nim pravidelně vrací.

Jak proměnit nedostatky v přednost?

Jestliže máte výrazné boky a stehna, dejte přednost střihu bootcut. Tento střih se od kolen dolů mírně rozšiřuje, hodí se pro ty ženy a dívky, které mají silnější stehna nebo lýtka. Lehce rozšířený střih vytváří dojem delších nohou a díky tomu, že jsou džíny ve spodní části volnější, působí postava symetričtěji. Skinny střihu se mnoho žen obává, ale vhodně zvolená barva dokáže opticky prodloužit postavu a zeštíhlit nohy. Délka 7/8 je ideální pro ženy s kratšími nohami nebo pro subtilnější postavy. Tmavý denim mnohou naopak obléknout plnější postavy, důležitá je souměrnost.

SDÍLEJTE

TRENDY A NOVINKY

PODOBNÉ ČLÁNKY

1 ze 3

Prohlédněte si všechny články