Levi's

Vynález modrých džín

ZPÁTKY NA NOVINKY

středa 5 září 2018

Vpravdě historickým dnem se stal 20. květen 1873: tehdy se zrodily modré džíny. Levi Strauss a Jacob Davis získali toho dne patent Spojených států na vůbec první způsob, jak všít kovové nýty do pánských pracovních kalhot.

Levi Strauss, obchodník textilním zbožím původem z Bavorska, přišel roku 1853 ve svých 24 letech do San Franciska, aby zde otevřel pobočku bratrova newyorského velkoobchodu s textilním zbožím. Během dalších 20 let toto podnikání rozvinul do velmi úspěšně fungující firmy a stal se známým nejen jako vážený obchodník, ale též jako místní dobrodinec. Jedním ze zákazníků Leviho Strausse byl také krejčí Jacob Davis.

První džíny jsme vyrobili z denimu – tradiční látky na mužské pracovní oděvy. Během velmi krátké doby se džíny staly všestranně úspěšným výrobkem.

Jednou manželka místního dělníka požádala Jacoba Davise, zda by jejímu muži nemohl ušít kalhoty, které by se nerozpadly. Jacob přemýšlel, jak by se daly nohavice zesílit, a přišel na myšlenku namáhaná místa, jak jsou rohy kapes a poklopec s knoflíky, vyztužit kovovými nýtky. Tyto nýtované kalhoty se okamžitě staly senzací. Jacob se ihned rozhodl nechat si postup patentovat, ale potřeboval obchodního partnera, aby se projekt nezastavil. Ihned jej napadl Levi Strauss, od něhož koupil látku na první nýtované kalhoty.

Jacob Davis napsal Levimu Straussovi a navrhl mu, že by mohli podat patent společně. Levi Strauss coby prozíravý obchodník pochopil potenciál nového výrobku a s Jacobovým návrhem souhlasil. Oba společně obdrželi 20. května 1973 patent č. 139,121 od Patentového úřadu Spojených států.

Brzy začala výroba a prodej oděvů s nýty. Vyrobili jsme první džíny z denimu – tradiční látky na mužské pracovní oděvy. Během krátké doby se džíny staly úspěšným výrobkem. (Musíme ale říct, že se jim říkalo „montérky do pasu“ nebo jenom „montérky“ až do baby boomu v 60. letech 20. století, kdy se přešlo k názvu „džíny“.)

Považujeme 20. květen 1873 za „datum narození“ modrých džínů, protože kalhoty z denimu se sice jako pracovní oděv používaly už mnohem dřív, ale právě nýty v kalhotách z nich teprve udělaly to, čemu dnes říkáme džíny.

Příště, až uvidíte někoho v džínách Levi’s®, vzpomeňte si, že ty kalhoty měly svého předka už v roce 1873. Právě tehdy dva vizionářští přistěhovalci – Levi Strauss a Jacob Davis – proměnili denim, nitě a kousky kovu v něco, co se stalo nejpopulárnějším oblečením na zeměkouli.

SDÍLEJTE