Víte, jak pečovat o své boty?

5 tipů, které prodlouží jejich životnost

ZPÁTKY NA NOVINKY

вторник 23 апреля 2019

Každý Čech si ročně koupí průměrně 3,5 párů bot, což odpovídá zhruba novému páru na každé roční období. Pokud sáhnete po kvalitní obuvi a budete o ni řádně pečovat, může vám vydržet i několik let. Péče o boty se mezi mladšími generacemi „moc nenosí“, přitom ty nejkvalitnější se bez pozornosti neobejdou. Už při koupi je potřeba věnovat pozornost kvalitě materiálu a řemeslnému zpracování.

Impregnujte

Impregnaci proveďte ještě před prvním vynesením, doporučuje se pro většinu uzavřených bot bez ohledu na materiál a typ obuvi. V každém případě se vždycky řiďte pokyny výrobce nebo radami prodávajících v obchodě. Obecně platí, že byste měli daný impregnační výrobek nanášet na botu v rovnoměrné vrstvě, po aplikaci chvíli počkat, až se přípravek vsákne, a vždy impregnovat suchou a čistou obuv. Pokud doma žádné takové přípravky nemáte, navštivte například naše obchody Ecco, Högel, Salamender, ARA nebo Perry Shoes, ve kterých určitě najdete impregnaci na všechny typy obuvi.

Čistěte

Nezapomínejte ani na pravidelné odstraňování nečistot, soli v zimě apod. Intenzita údržby hodně závisí, o jakou obuv se jedná a k čemu je určená. Jinak se musíte chovat k dámskému střevíčku a jinak k pánské botě do horského terénu, která už ze své podstaty lépe snáší ztížené venkovní podmínky. Zásadní roli hraje i materiál.

 

Kůže je na údržbu nejnáročnější, a proto vyžaduje velkou pozornost. Na nečistoty si berte suchý nebo vlhký hadřík a po vyčištění boty vysušte. Pro udržení dobrého stavu pravidelně krémujte speciálním přípravkem na kůži, pro který můžete zajít do našeho obchodu Ecco, Högel nebo ARA. Semiš se nekamarádí s vodou, proto si na čištění raději pořiďte gumový kartáček. Důležitá je tu výše zmíněná impregnace, která posílí vodoodpudivost. Existují také speciální barevné nebo bezbarvé spreje, kterými můžete oživovat barvu bot. Semišky se na rozdíl od kůže nekrémují. Syntetika vám zabere asi nejméně práce. Budete potřebovat jen vlhký hadřík, kterým se zbavíte nečistot. Následně boty vysušte a ošetřete přípravkem určeným na syntetiku. Se špínou na botách z textilu bojujte zasucha s kartáčkem, v případě větších nečistot vezměte vlhký hadr, a pokud vás trápí výrazné mastné skvrny, poslouží vám čistič na textil. Jako prevence ovšem nejlépe poslouží již zmiňovaná impregnace.

 

Vysoušejte

Nohy se v botách potí, proto je po každém vyzutí nechte pořádně vyschnout a vyvětrat. Z tohoto důvodu je nutné střídat alespoň 2 páry bot. Vysoušejte i v případě, že budete mít boty na noze jen chvíli. Pokud jsou promočené od deště, vycpěte je novinami a vysušte. Ale pozor, raději přirozenou cestou, nedoporučuje se je dávat pod topení, protože by se mohly poškodit.

 

Skladujte

Dejte botám prostor, rozhodně je nemačkejte někde v krabicích nebo malých regálech jednu přes druhou. Každá bota by kolem sebe měla mít dostatek místa, aby se nedeformovala. Pokud uklízíte zimní a podzimní, potažmo jarní a letní boty do sklepa nebo jiné místnosti, vždy pamatujte, že musí být před uskladněním opravdu suché a čisté.

 

Respektujte

Chovejte se ke starým botám, jako byste si je zrovna přinesli z obchodu. Rozhodně respektujte účel, k jakému byly vyrobeny, šetřete jejich materiál a ideálně boty střídejte. I obuv si zkrátka musí někdy odpočinout. Používejte lžíci na boty (snížíte riziko poničení patní části bot) nebo napínáky (zachováte jimi původní tvar). A v neposlední řadě si všímejte jednotlivých částí – stélky, patníky atd. Pokud na nich vidíte velké opotřebění, neváhejte je vyměnit za nové, předejte poničení dalších komponentů. 

SDÍLEJTE

TRENDY A NOVINKY

PODOBNÉ ČLÁNKY

1 ze 3

Prohlédněte si všechny články